Zycie Kolorado
Blog 6_24.jpg

Na skróty

Narodowe Świeto Odzyskania Niepodległości | TOMASZ SKOTNICKI - KONSUL HONOROWY RP W KOLORADO

Drodzy Rodacy,

Zbliża się Polskie Święto Narodowe - Rocznica Odzyskania Niepodległości, uwolnienia się z rozbiorowych podziałów, podległości ościennym mocarstwom. Po 123 latach braku państwowości nie było łatwe stworzenie suwerennego, jednolitego bytu państwowego i scementowanie zróżnicowanego społeczeństwa trzech zaborów.

Etos założycielski, oprócz Wiary, znaleźliśmy w historycznych zwycięstwach I Rzeczypospolitej, tych pod Płowcami, Grunwaldem, Chocimiem czy Wiedniem. Epopeja napoleońska jak i zrywy powstańcze XIX wieku były bliskie jeszcze pamięci i sercu tego pokolenia. Sztuka i literatura tworzone „ku pokrzepieniu serc” były wtedy nośną platformą patriotyzmu.

Niestety, niesnaski wewnętrzne, kryzys gospodarczy lat 30 jak i mocarstwowe zapędy owocujące porozumieniem sąsiadów ze Wschodu i Zachodu doprowadziły do próby anihilacji polskiego państwa i narodu. Wyszliśmy z II Wojny Światowej wyniszczeni fizycznie i materialnie a w dodatku podporządkowani obcej nam zupełnie ideologii komunistycznej. Odebrano nam nawet możliwość świętowania 11 Listopada, 3 Maja zmieniono na 1 Maja a Świętego Mikołaja zastąpiono Dziadkiem Mrozem. Dzięki robotniczej Solidarności, opozycji intelektualistów, protestom studentów i sprzyjającym okolicznościom międzynarodowym znów możemy świętować w wolnej odrodzonej Ojczyźnie.

Historia lubi się powtarzać, po ogólnoświatowej pandemii na miarę Hiszpanki, przyszedł kryzys gospodarczy i agresja mocarstwowej Rosji, tuż u granic naszego Kraju. Pomoc Polaków Ukrainie i jej obywatelom od pierwszych dni wojennej tragedii spotkała się z uznaniem większości świata. Nie zapominamy, że ukraińscy sąsiedzi walczą teraz „za wolność naszą i waszą” w obronie swojej ziemi, praw do samostanowienia i demokracji. Niestety wisi nad Światem a szczególnie nad naszym jego zakątkiem, groźba autokraty szaleńca, użycia broni masowej zagłady.

W obliczu wydarzeń ostatnich miesięcy, w obliczu takiej a nie innej historii ostatnich stu lat, wypada głęboko zastanowić się i zjednoczyć, nawet tu, daleko od Kraju, w Kolorado.

Spotkajmy się już tradycyjnie, jak w latach ubiegłych, w Parku Pułaskiego pod pomnikiem Wielkich Polaków - 11 listopada o godzinie 17:00. (3300 E Bayaud Ave, Denver, CO 80209). Złożymy kwiaty, odśpiewamy wspólnie Mazurka Dąbrowskiego i uściśniemy sobie przyjaźnie dłonie. Takie spotkanie jest nam potrzebne dla naszej Narodowej, Polskiej świadomości i tożsamości.

Do zobaczenia!

Tomasz Skotnicki,

Konsul Honorowy

Rzeczypospolitej Polskiej w Kolorado


Pulaski Park - Denver

Pulaski Park znajduje się w sercu dzielnicy Cherry Creek w Denver (dokładny adres: 3300 E Bayaud Ave, Denver, CO 80209). Nosi imię na cześć generała Kazimierza Pułaskiego, herbu Ślepowron (ur. 4 marca lub 6 marca 1745 w Warszawie, zm. 11 października 1779 pod Savannah). Pułaski to bohater walk o wolność dwóch narodów, polskiego i amerykańskiego, jeden z dowódców i marszałek konfederacji barskiej, generał i bohater wojny o niepodległość USA, wolnomularz. Nazywany „ojcem amerykańskiej kawalerii”. W 2009 roku amerykański kongres przyznał mu honorowe obywatelstwo USA.

W parku znajduje się pomnik Wielkich Polaków, ufundowany przez lokalną Polonię i poświęcony 4 lipca 1976 roku z okazji 200. rocznicy niepodległości Ameryki. Wysoki pomnik z szarego i różowego granitu oddaje hołd wybitnym Polakom: gen. Kazimierzowi Pułaskiemu, gen. Tadeuszowi Kościuszce, Marii Skłodowskiej Curie, Ignacemu Janowi Paderewskiemu, Mikołajowi Kopernikowi, Fryderykowi Chopinowi i św. JPII.

Na monumencie widnieje napis:

„In Tribute

to eminent Poles who,

through genius, wisdom,

invention, and struggle

for freedom,

served humanity

Dedicated

July 4 1976

by the Polish Community

of Denver

to celebrate the

Bicentennial Anniversary

of the United States

of America”

W 100 rocznicę Odzyskania Niepodległości w 2018 roku z inicjatywy pana Tomasza Skotnickiego, Konsula Honorowego RP w Kolorado Polonia w Denver ufundowała

wykucie tekstu na pomniku z tejże okazji.





Katarzyna Hypsher