Zycie Kolorado
Blog 6_24.jpg

Na skróty

„Na polskim Trójkącie” historia się toczy… | IZABELA BRODZIŃSKA

Czy słyszeli już Państwo o rodzinie Jackowskich i ich przyjaciołach Majce Miłosierskiej i Piotrze Świętochu?  Kilka miesięcy temu ich sprawa została nagłośniona w polskim radiu w Chicago. Od tamtej pory połowa Polonii w USA nie mówi o niczym innym jak tylko o ich rodzinnych perypetiach i dość skomplikowanych relacjach. 

Otóż Krzysiek Jackowski i jego młodsza o 20 lat żona Aga spodziewają się dziecka. Co prawda Krzysiek ma dwójkę dzieci z pierwszego małżeństwa, to jednak ciąża Agi niebezpodstawnie budzi w nim poważne wątpliwości. Wie o tym ich najlepsza przyjaciółka Majka, z zawodu pielęgniarka. Ona też boryka się z mnóstwem własnych problemów.  Jej trzydziestoczteroletni syn jest ponownie na odwyku. Za swoje uzależnienie od narkotyków, jak też za śmierć ojca obwinia matkę, dlatego też bez skrupułów sięga po jej ciężko zarobione pieniądze. Nie jest zresztą jedynym mężczyzną w Majki życiu, który żeruje na jej miłości. Kobieta zainwestowała uczucia w beznadziejny związek z Piotrem Świętochem, sprytnym inżynierem po AGH. Piotr utrzymuje rodzinę w Polsce i obiecuje Majce, że się w końcu rozwiedzie i zostanie z nią do grobowej deski. Jak to w życiu bywa, losy obydwu par komplikują się, tym bardziej, że na horyzoncie pojawiają się nowe postaci.

Aktorzy i realizatorzy słuchowiska Na polskim Trójkącie

Czy ta historia brzmi znajomo? Ktoś zapyta, ile jest w niej prawdy. To pytanie należy skierować do Małgorzaty Błaszczuk i Ewy Uszpolewicz-Figurski, autorek słuchowiska „Na polskim Trójkącie”. Obie panie są dobrze znane Polonii ze swojej pracy dziennikarskiej i wydawniczej.  Mieszkająca od ponad trzydziestu lat w Chicago Małgorzata Błaszczuk jest prezeską Wydawnictwa Evergreen, dziennikarką, producentką telewizyjną i scenarzystką. Ewa Uszpolewicz-Figurski mieszka w Wietrznym Mieście od 2004 roku, jest dziennikarką, redaktor naczelną Wydawnictwa Evergreen, autorką scenariuszy sztuk teatralnych, założycielką Teatru Polskiego Radia w Chicago. Autorki polonijnej sagi zapewniają, że „Na polskim Trójkącie” to historia o nas samych, Polonusach szukających szczęścia na amerykańskiej ziemi. Tytuł nawiązuje do historycznej nazwy polskiej dzielnicy Polish Triangle w Chicago, natomiast Jackowscy przywołują na myśl dobrze znane nam wszystkim Jackowo.

Ania Włoch i Piotr Kukuła: słuchowiskowe małżeństwo Jackowskich

Pomysł projektu zrodził się z opowieści zwykłych ludzi, zaangażowanych w spotkania w Art Gallery Kafe w Chicago. Te polonijne spotkania zaowocowały cyklem miesięcznych prezentacji pod tytułem „Opowiedz nam swoją historię”. Uczestników połączyła chęć opowiedzenia osobistych historii oraz potrzeba podzielenia się doświadczeniami emigracyjnymi, co zainspirowało Małgosię i Ewę do pracy nad formą przekazu, która pozwoliłaby dotrzeć do szerszej publiczności. Tak też powstał pomysł na słuchowisko, by na bieżąco tworzyć polonijną sagę, coś na wzór legendarnych Matysiaków. 

Od lutego tego roku Wydawnictwo Evergreen wyprodukowało blisko czterdzieści odcinków, w których zagrało prawie trzydzieści osób. Premierowe odcinki słuchowiska pojawiają się w każdą niedzielę w radiu Polski.FM o 9.30 i 16.30 CST.

Nie tylko amerykańscy Polonusi mogą poznać losy Jackowskich. Dzięki internetowi, polonijna saga jest dostępna dla słuchaczy na całym świecie. Można jej słuchać za darmo na YouTube, na FB, na stronie internetowej radia i wydawnictwa oraz wszystkich dostępnych platformach podcastowych.

Czy doczekaliśmy się naszych polonijnych Matysiaków? Proszę, by Państwo zdecydowali o tym sami i podzielili się tą wiadomością ze swoją rodziną i przyjaciółmi w Ameryce oraz w Polsce. Nadchodzą długie jesienne i zimowe wieczory, czas świąt. Gorąco Państwa namawiam do spędzenia czasu w towarzystwie Majki, Piotra oraz innych barwnych postaci przy filiżance gorącej herbaty albo lampce dobrego wina. Życzę miłego odbioru. 

Katarzyna Hypsher