Klasyka, mistrzostwo i elegancja - czyli Duo Klavitarre w Polskim Klubie w Denver | MAŁGORZATA SCHWAB
Koncert Duo Klavitarre - Jolanta i Maciej Ziemscy - 31 marca 2023, Polski Klub w Denver
Witam Państwa serdecznie w wiosennym numerze, a z wiosna zwykle wiążemy wiele nadziei na coraz lepsze czasy. Wiosenna inspiracja zawitała też w skromne progi Klubu w postaci renomowanego duetu muzyki klasycznej Duo Klavitarre, który to przybył do nas z bliskiej sercu Europy. Co więcej, przybył do nas na własne życzenie - Denverkowo dodano do trasy koncertów specjalnie dla nas!
Przypomnijmy tutaj wypowiedź naszego Wiceprezesa, Jacka Głowackiego cytowaną w marcowym numerze ŻK na temat jego wizji Polskiego Klubu w Denver:
“Moja wizja na Klub? Mam taką wewnętrzną nadzieję, że Polski Klub w Denver będzie kiedyś miał parę tysięcy członków i będzie jednym z największych ośrodków polonijnych w Stanach Zjednoczonych. I będzie punktem docelowym dla wielu artystów z Polski. A jeżeli nie docelowym, to przynajmniej takim miejscem, bez którego znani artyści nie wyobrażali by sobie tournée po Ameryce. Taką właśnie mam wizję!”
Nomen Omen i mamy pierwszy krok ku drodze wizji spopularyzowania naszej skromnej sceny, a atrakcyjność pięknego stanu Kolorado i jego unikalne krajobrazy ułatwiają nam to trudne zadanie. Z nutką na siebie skierowanej satyry i z nadzieją na poczucie humoru Czytelników, powiem, że mamy tutaj więcej szczęścia, niż rozumu (jak mawiają najstarsi lubelscy górale), ale postęp jest.
Tango w wykonaniu Lindsey Dechant i Michaela Hoovera
Na cztery ręce: Marcel z mamą Jolantą
Duo Klavitarre - Jolanta i Maciej Ziemscy, a nawet Trio - 13-letni syn Marcel, dziecko-geniusz i pewnie kiedyś Quartet - jak podrośnie 5-letnia Melania i jej pluszowy łosio-misio Filuś, to nie tylko mistrzowie oryginalnych aranżacji muzyki klasycznej na fortepian i gitarę, and też wspaniała wprost rodzina wspierająca się nawzajem z uśmiechniętą serdecznością i autentyczną radością życia. A z rezolutnych dialogów dzieci, wychowanych na obczyźnie, w Niemczech, mówiących przepiękną i zadziwiająco elokwentną polszczyzną, można pisać przekomiczne opowieści. Dusza śpiewa, serce rośnie!
Duo Klavitarre to również godna podziwu działalność filantropijna sponsorująca fundacje i warsztaty muzyczne dla utalentowanej muzycznie polskiej młodzieży (koniecznie zobaczcie link do stony: http://www.klavitarre.com) - chapeau bas! Świat to ogromny labirynt naczyń połączonych ze sobą, przez które przepływa ludzka serdeczność, tak więc Członkowie Polskiego Klubu w dalekim Denver dołożyli malutką cegiełkę do tej dobroczynnej misji.
Koncert był fenomenalny. Nie ma nic bardziej wzruszającego dla Polonii, jak słynne walce Fryderyka Chopina, C#-minor (Op. 64, nr 2) i A-minor (B.150 Op. Posth), a ten ostatni w wykonaniu 13-letniego wirtuoza, który to kiedyś na pewno stanie na podium Konkursu Chopinowskiego. Nie zabrakło też tętniącej rytmem muzyki latynoamerykańskiej Astora Piazzolli, a romantyczne Liber tango podziwialiśmy w ilustracyjnej interpretacji mistrzów tańca klasycznego, Lindsey Dechant i Michaela Hoovera z Omni Ballroom z Englewood, CO. Wieczór przy świecach i w kameralnym nastroju projektu naszej kreatywnej i utalentowanej Dyrektorki Programu, Zuzanny Monroe. Bravo bravissimo!
A teraz posłuchajmy, jak odebrali pobyt w Denver nasi kochani goście, oddajemy głos Maciejowi Ziemskiemu:
Co za wspaniali Ludzie, co za przepiękne miejsce na świecie, jak doskonała może być organizacja koncertu…tylko takie wrażenia towarzyszą nam po wspaniałym pobycie w Denver! Nasz syn Marcel po powrocie do szkoły został zaraz poproszony przez nauczycielkę, aby podzielić się swoimi wrażeniami…i co ciekawe poza zachwytem nad pięknem natury/krajobrazów, ciepłym odbiorem koncertów, przede wszystkim podkreślił otwartość, serdeczność i okazane serce organizatorów i osób, które dane było nam spotkać podczas tegorocznego pobytu w USA. W pełni podzielamy jego wrażenia! Taka życzliwość nie zdarza się zawsze.
Eksploracja okolic Denver i spotkania z lokalną Polonią, marzec 2023
Tegoroczna trasa koncertowa jest już chyba czternastą, którą mieliśmy przyjemność odbyć po USA od 2007 roku. Ponad 70 koncertów w większości ośrodków polonijnych czy polsko-amerykańskich na terenie całego kraju.A jak rozpoczęła się cala „przygoda” z koncertami w USA… Będąc jeszcze na studiach podyplomowych w Bremen/Niemcy, poznaliśmy podczas jednego z kursów mistrzowskich wykładowcę z Uniwersytetu w Kalifornii Prof. Gregorego Newtona, który koniecznie chciał nam zorganizować koncert na wspomnianej uczelni. Naturalnie zaproszenie przyjęliśmy z wielkim entuzjazmem. I się zaczęło (!) Wówczas skontaktowaliśmy się jeszcze z innymi ośrodkami, które potencjalnie mogły zorganizować podobny występ. Ku naszemu miłemu zaskoczeniu, odzew był natychmiastowy.
Niekonwencjonalne zestawienie instrumentów, gitara i fortepian, okazało się swoistym magnesem. Podobnych duetów na świecie jest tylko ok. pięciu. Poza wspomnianym uniwersytetem, daliśmy liczne koncerty od San Diego Seattle, San Francisco, Miami, Filadelfie, Boston, Houston, Phoenix, Sarasota, Fort Lauderdale, Phoenix, New York, El Paso, Austin, Martinez, Sacramento, Riverside, Portland, Albuquerque, Los Angeles, Syracuse po Atlantę. W wielu przypadkach mogliśmy liczyć, co warte jest podkreślenia, na wsparcie konsulatów; kilkakrotnie otrzymaliśmy dofinansowania przekazane przez ówczesnych konsulów, Panią Małgorzatę Cup, czy Pana Roberta Rusieckiego.
Jeżeli chodzi o dobór repertuaru, staramy się brać pod uwagę szerokie spektrum słuchaczy. Występowaliśmy na festiwalach, wyższych uczelniach muzycznych i filharmoniach, ale także wśród słuchaczy jest cała rzesza miłośników sztuki, nie zajmujących się wprawdzie na co dzień muzyką, ale doceniających i kochających koncerty. Program zawsze posiada akcent polski - popularyzujemy muzykę Chopina, Paderewskiego, Szymanowskiego. Duży nacisk kładziemy także na utwory krajów latynoamerykańskich. W związku z tym z wielką radością przyjęliśmy ciekawy pomysł, aby podczas koncertu w Klubie Polskim w Denver wykonać tango argentyńskiego kompozytora Astora Piazzolli, wraz z lokalnymi, notabene, wspaniałymi tancerzami!
Atrakcjom podczas pobytu w Kolorado nie było końca. Już po samym przylocie zostaliśmy zaproszeni przez organizatorów, w tym m.in. prezes Klubu Polskiego, Anna Srebro oraz Iwonę Mazurek do wzięcia udziału w uroczystej kolacji w jednej z meksykańskich restauracji miasta. Prawdziwej uczcie towarzyszyła również „uczta duchowa”. Mieliśmy okazję rozmawiać z wieloma przedstawicielami tutejszej polonii, zachwycając się interesującymi, często przedstawionymi w sposób humorystyczny, opowieściami o życiu, radościach, smutkach, troskach i dylematach jakie towarzyszyły i wciąż towarzyszą naszym rodakom w tym jakże urokliwym, oddalonym od Polski, miejscu.
Dzięki okazanemu sercu i gościnności nowo nawiązanych przyjaźni udało nam się zobaczyć zapierające dech w piersiach okoliczne cuda natury: Garden of the Gods, a potem historyczny kompleks Broadmoor w Colorado Springs wraz z wykwintną restauracją La Taverne; miasteczko Morrison i unikalne The Red Rock z przepięknym amfiteatrem, elementem tak ważnym dla nas muzyków. Przeciskając się przez skalne korytarze The Manitou Cliff Dwellings, pogłębilismy tez nasza wiedze dotycząca rodowitych/rdzennych Amerykanów, Indian, ich dziedzictwo i koloryt. Kolejna wyprawa to niesamowicie atrakcyjne, głównie dla naszego syna Marcela i córki Melanii, Colorado Railroad Museum, gdzie poza mnóstwem eksponatów z minionych wieków, mogliśmy podziwiać przygotowaną z niespotykanym pietyzmem i dbałością o szczegóły, miniaturową makietę ukazującą dworce, przejazdy i tunele kolejowe.
Wspólne zwiedzanie, przejazdy i arcyciekawe niekończące się “Polaków” rozmowy (przy stekach i winie) o wszechobecnych wyzwaniach współczesnego świata na nowym i starym kontynencie pozostaną na długo w naszej pamięci.
W ostatnim dniu pobytu w przeuroczym Denver, mieliśmy wielką przyjemność zagrać koncert w Klubie Polskim w Denver. Doskonała organizacja, cudowni ludzie, urocza atmosfera i naturalnie typowe, smaczne polskie jedzenie, tak pokrótce można opisać klimat panujący podczas koncertu. Wielkim, jakże pozytywnym zaskoczeniem była dla nas też wiedza muzyczna tutejszej Polonii. W ramach atrakcji i rozluźniania i tak swobodnej, przyjacielskiej atmosfery, pozwoliliśmy sobie zadać publiczności zagadkę muzyczną, gdzie na prawidłową odpowiedź nie trzeba było czekać długo!
I tak nasz cudowny pobyt dobiegł końca. Jesteśmy bardzo wdzięczni Wszystkim za otwartość, ciepło, pomoc i zapewnienie nam wspaniałego pobytu w tym zachwycającym zakątku świata! Poprzez naszą aktywność, głównie w ramach stowarzyszenia działającego na rzecz w dużej mierze polskich dzieci z rodzin niezbyt zamożnych oraz dzieci niepełnosprawnych, które założyliśmy przed prawie siedmiu laty, będziemy się starać, aby otrzymane dobro „dalej szło w świat.”
Dziękujemy, pozdrawiamy i zapraszamy do Denver!