Polska Szkoła w Denver to kompas w podróży językowej | ANIA CAMPLIN
W Polskiej Szkole w Denver dobiegł końca pierwszy semestr roku szkolnej nauki. Jako nauczycielkę klasy siódmej oraz mamę drugoklasisty skłania mnie to do refleksji nad tym jak ważne jest, aby dzieci polskie rozpoczęły naukę w Polskiej Szkole jako maluchy oraz kontynuowały ją do wieku nastoletniego.
Jako rodzice małych dzieci Polonii Amerykańskiej często postanawiamy, że będziemy uczyć nasze potomstwo języka ojczystego oraz przekazywać wiedzę o naszym kraju. Jest to piękne i ambitne postanowienie, ale często jest bardzo trudne do zrealizowania z tej prostej przyczyny jaką jest brak czasu w rodzinie, w której oboje rodzice pracują. Nie chodzi tylko o czas, który moglibyśmy poświęcić na naukę naszych dzieci, ale przede wszystkim na znalezienie materiałów i wymyślenie choćby najbardziej podstawowego programu nauczania. Większość z nas uczyła się języka obcego w jakimś okresie naszego życia, więc doskonale zdajemy sobie sprawę, że nauka języka to nie tylko codzienne rozmowy w gronie rodzinnym, ale również ćwiczenie gramatyki, ortografii, umiejętności czytania, pisania oraz konwersacje na tematy z wielu dziedzin wiedzy. Nauczycielki nauczania początkowego w naszej szkole mają wspaniałe przygotowanie merytoryczne oraz wieloletnie doświadczenie w pracy z dziećmi polonijnymi, potrafią więc świetnie przygotować nasze dzieci do dalszej nauki języka polskiego w wieku nastoletnim oraz dorosłym, jak również pomóc rodzicom w opracowaniu własnego domowego toku nauczania, szczególnie podczas wakacji letnich, które w Polskiej Szkole trwają prawie cztery miesiące, co stanowi blisko jedną trzecią roku kalendarzowego. Ogrom pracy musi spoczywa na barkach rodziców, ale Polska Szkoła jest niewątpliwie niezmiernie ważną częścią przygody z językiem. Jako mama drugoklasisty wiem, że mimo tego, iż poświęcam wiele czasu na naukę języka polskiego z moim dzieckiem w domu, postęp byłby zdecydowanie wolniejszy bez struktury nauczania i systematyczności, które daje Polska Szkoła.
Praca z dziećmi starszymi również wymaga zrozumienia nastolatków oraz ich psychiki, ale jest o wiele łatwiejsza niż praca z dziećmi młodszymi i bardziej przypomina kursy języka obcego, w których wielu z nas uczestniczyło wychowując się w Polsce. Postęp wydaje się wolniejszy, ale to głównie dlatego, że w myśl prawa malejących zwrotów nie widzimy natychmiastowych wyników i nie doznajemy euforii porównywalnej z tym, gdy nasze małe dziecko nagle zaczyna płynnie czytać po polsku, rozumieć tekst, czy zasady ortografii.
Wiele wiadomo na temat jak ważna jest nauka języków dla ogólnego rozwoju dziecka, ale oprócz ogólnych jakkolwiek niezmiernie ważnych zalet, nie zapominajmy o zastosowaniu praktycznym. Znaczna część młodzieży polonijnej wyjeżdża na studia do Polski i pomimo tego, że wiele programów uniwersyteckich odbywa się w języku angielskim, doskonała znajomość języka polskiego pozwala naszej młodzieży czuć się w Polsce “jak u siebie w domu”.
Znaczna część osób, które czytają ten artykuł jest zapewne w mniejszym lub większym stopniu zaangażowana w życie społeczności polskiej, zatem wiedza naszej młodzieży na temat Polski oraz znajomość języka nie jest zaskoczeniem. Wielu z nas miało jednak okazję zaobserwować różnice w ogólnej znajomości języka polskiego u dzieci, które nie miały szczęścia uczestniczyć w systematycznej nauce zapewnionej przez Polską Szkołę. Różnice te, pomimo usilnych starań rodziców, mogą być szokujące.
Zapraszam zatem wszystkich chętnych do uczestnictwa w życiu Polskiej Szkoły w Denver, a przede wszystkim do zapisania dzieci na zajęcia, które odbywają się w każdą niedzielę po Mszy Świętej.
W zakończeniu chciałabym osobiście podziękować Pani Dyrektor Małgosi Grondalski, która niestrudzenie działa w życiu Polskiej Szkoły w Denver przez ponad dwie dekady będąc niezastąpionym kapitanem w niezwykłej podróży przez naukę języka.