Zycie Kolorado
Blog 6_24.jpg

Na skróty

Nauka przez zabawę | SYLWIA BHAGAVATHI

Moja przygoda z Polską Szkołą w Denver trwa już drugi rok, a w obecnym roku szkolnym kontynuuję prowadzenie zajęć w klasie trzeciej. To daje mi cudowną szansę obserwowania postępów w nauce moich uczniów. Moi synowie, Adhi i Milan, również kontynuują swoją naukę w naszej szkole. To nasz rodzinny i niedzielny obowiązek, choć z dużo mniejszym buntem i oporem. Zauważam jednak, że im są starsi, tym więcej potrzeba zachęty do nauki. Ta obserwacja pomaga mi być bardziej kreatywną w nauczaniu moich trzecioklasistów.

Nauka to nie tylko ćwiczenie pisania, wypełniania ćwiczeń i praktykowanie płynnego czytania. Dla młodszych dzieci może to być duży, nudny obowiązek, który może zniechęcić do nauki języka. A przecież uczęszczanie do polskiej szkoły to nie tylko nauka mowy i pisania; to również nauka naszych polskich tradycji. A wszystko to może się dziać przez zabawę.

Nie ma lepszej pory na zachęcanie dzieciaków do nauki niż czas Świąt Bożego Narodzenia i Nowego Roku. Każdy z nas kocha ten czas. Z mniejszym lub większym sentymentem wracamy do czasów naszego dzieciństwa na obczyźnie. Wspólne tradycje wyniesione z rodzinnych domów w Polsce i pielęgnowane przez nas na obczyźnie tworzą więź, jakiej nikt inny nie zrozumie, tylko my, imigranci. I właśnie to wspaniałe uczucie ciepła podczas tego świątecznego czasu przekazujemy naszym dzieciom. Nasza piękna polska tradycja jest pielęgnowana nie tylko w domach rodzinnych, ale także w niedzielnej polskiej szkole.

Szóstego grudnia przychodzi do nas Święty Mikołaj, który tradycyjnie obdarowuje nasze dzieciaki paczkami z polskimi łakociami. W klasie moi trzecioklasiści ubierają choinkę i dekorują maślane ciasteczka. Podczas tych przyjemnych projektów rozmawiamy o naszych polskich tradycjach związanych ze Świętem Bożego Narodzenia. Serduszko się śmieje, gdy słyszę, że dzieciaki ubierają choinkę w Wigilię. Siadają do stołu wigilijnego nakrytego białym obrusem zaraz po błyśnięciu pierwszej gwiazdki na niebie. Dzieci chwalą się ozdobami, które wiszą na swoich choinkach. To wszystko jest dla nich miłe i radosne spędzenie czasu podczas zajęć lekcyjnych. Podczas tych projektów i opowieści nieświadomie uczą się o rzeczownikach i przymiotnikach. Poszerzają swoje słownictwo ucząc się od swoich rówieśników nazw potraw świątecznych, które pochodzą z różnych regionów Polski.

Tak miło spędzony czas zachęca dzieci do uczestnictwa w lekcji. Poprzez zabawę dzieci nadal się uczą i dużo więcej zapamiętują niż podczas tradycyjnej lekcji. Rozwijają swoje słownictwo i ćwiczą dłuższe wypowiedzi w naszym pięknym języku polskim. W ten sposób nie tylko wzbogacają język polski, ale również pielęgnują naszą polską kulturę i tradycje.

Katarzyna Hypsher